Homepage | Archives | Calendar of Events | Exploring Akron | Lawn & Garden | Health & Fitness | Elections | Society | Pets | Death Notices | Faith & Worship | Get email news alerts | About Us
Sports

West Side Scoreboard

10/24/2013 - West Side Leader
      permalink bookmark

By Staff Writer

Editor’s note: When a school is in bold, the school is the winner. The following may not reflect all events played within the last week because some scores were not obtained by presstime.

BOYS CROSS COUNTRY
Oct. 19

Akron Division I District
Walsh Jesuit, fourth; Firestone, eighth; Revere, ninth; Copley, 10th; Norton, 11th
Medina Division I District
Highland, 11th
Akron Division II District
St. Vincent-St. Mary (STVM), first; Woodridge, second; Cuyahoga Valley Christian Academy (CVCA), third; Archbishop Hoban, fifth

GIRLS CROSS COUNTRY
Oct. 19

Akron Division I District
Walsh, second; Copley, eighth; Revere, ninth; Firestone, 11th; Norton, 12th
Medina Division I District
Highland, eighth
Akron Division II District
STVM, first; Woodridge, second; CVCA, third; Hoban, fifth

FOOTBALL
Oct. 18
Hoban
vs. Notre Dame Cathedral-Latin: 50-13
Buchtel vs. North: 12-0
CVCA vs. Fairless: 21-14
Ellet vs. Firestone: 45-0
Highland vs. Green: 45-20
Nordonia vs. Revere: 49-7
Norton vs. Field: 47-21
STVM vs. Barberton: 41-0
Wadsworth vs. Copley: 28-7
Walsh vs. Cleveland Benedictine: 27-7
Woodridge vs. Waterloo: 41-13

BOYS GOLF
Oct. 18

Division I State Championship
Walsh, seventh

GIRLS GOLF
Oct. 18

Division I State Championship
Highland, ninth

BOYS SOCCER
Oct. 19

Brunswick Division I Sectional Finals
Copley vs. Cuyahoga Falls: 5-0
Green vs. Highland: 2-1
Medina vs. Firestone: 2-1
Kent Division I Sectional Finals
Hudson vs. Walsh: 1-0
Kent Division II Sectional Finals
Revere vs. Woodridge: 5-0
Hoban vs. Tallmadge: 2-0
Orange vs. STVM: 2-1
CVCA vs. Streetsboro: 10-0

GIRLS SOCCER
Oct. 17

Brunswick Division I Sectional Finals
Copley vs. Barberton: 5-0
Highland vs. Green: 3-0
Kent Division I Sectional Finals
Walsh vs. Cuyahoga Falls: 9-0
Brunswick Division II Sectional Finals
Hoban vs. Canton South: 9-0
Kent Division II Sectional Finals
Revere vs. Crestwood: 5-0
Laurel Academy vs. CVCA: 2-1
Kent Division III Sectional Finals
Garrettsville vs. Our Lady of the Elms: 2-1
Oct. 18
Brunswick Division II Sectional Finals
Northwest vs. Norton: 3-2
Oct. 21
Brunswick Division II District Semifinal
Hoban vs. Cloverleaf: 4-0
STVM vs. Northwest: 2-0

VOLLEYBALL
Oct. 17

Barberton Division I Sectional Finals
Cloverleaf 25-25-25, Copley 23-15-11
Garfield Heights Division II Sectional Finals
CVCA 25-31-25, Orange 10-29-12
Tallmadge Division II Sectional Finals
Hoban 25-25-25, Canton South 22-16-8
Oct. 19
Stow Division I Sectional Finals
Walsh 15-25-25-25, Stow 25-19-22-23
Tallmadge Division II Sectional Finals
STVM 25-25-18-19-15, Fairless 20-22-25-25-10
Tallmadge 25-26-25-25, Norton 19-28-16-16
Northeast District Division IV Sectional Finals
Elms 18-25-25-25, Cornerstone Christian 25-13-21-22

      permalink bookmark