Homepage | Archives | Calendar of Events | Exploring Akron | Lawn & Garden | Death Notices | People & Places | Faith & Worship | Get email news alerts | About Us
Elections

2013 General Election results rundown

11/7/2013 - West Side Leader
      permalink bookmark

By Staff Writer

The following is a listing of races and issues in the West Side Leader and South Side News Leader coverage areas that appeared on the Nov. 5 General Election ballot. An * symbol indicates an incumbent. In contested races, the highest vote-getters are bolded. In partisan races, (D) stands for Democrat, (I) for Independent and (R) for Republican.

The numbers listed are unofficial results from Summit and Medina counties’ boards of election.


SUMMIT COUNTY

Akron City Council, at large
Three elected
Jeff Fusco* (D) 13,304
Karl Johnson (R) 4,511
Chris Kormushoff (R) 5,119
Linda Omobien* (D) 12,980
Linda Robinson (R) 4,981
Michael Williams* (D) 13,522

Akron City Council, Ward 1
Anthony Karam (R) 568
Rich Swirsky (D) 1,675

Akron City Council, Ward 3
Margo Sommerville* (D) 1,321

Akron City Council, Ward 4
Valerie Jackson (I) 349
Russel Neal Jr.* (D) 2,345

Akron City Council, Ward 8
Gary Hagen (R) 1,232
Marilyn Keith* (D) 3,009

Cuyahoga Falls mayor
Don Robart* (R) 6,098
Don Walters (D) 6,456

Cuyahoga Falls Council, at large
Two elected
Jeff Iula* (R) 5,668
Carol Ann Klinger* (R) 7,220


Cuyahoga Falls Council, Ward 8
Terry Mader* (R) 1,406

Fairlawn director of finance
Unexpired term ending Dec. 31, 2015
Mark Ludwig 1,046

Fairlawn City Council, Ward 1
Rick Herbert 186

Fairlawn City Council, Ward 3
R. Bryan Nace* 171

Fairlawn City Council, Ward 5
Susan Sullivan* 194

Fairlawn City Council, Ward 6
Unexpired term ending Dec. 31, 2015
Kathleen Baum* 227

Green City Council, Ward 1
James Ahlstrom 609


Green City Council, Ward 2
Rick Jacobson 334
Greg Padrutt 366
Bob Young 438

Green City Council, Ward 3
Ken Knodel* 704
Matt Williams 339

Green City Council, Ward 4
John Summerville* 887

New Franklin mayor
Al Bollas* 1,703
Terry Harget 1,136
Bob Lockhart 931

New Franklin Council, at large
Three elected
Robin Aikey 1,320
Harry Gehm* 1,645
Judy Jones* 2,006
Andrea Norris 2,190

Norton City Council, Ward 1
Rick Rodgers 589
Ted Weinsheimer 332

Norton City Council, Ward 2
Steven Fannin 66
Danny Grether 578
Don Nicolard* 308

Norton City Council, Ward 3
Joe Kernan 410
Bill Mowery* 259
Dennis Pierson 444

Norton City Council, Ward 4
John Conklin* 257
Paul Tousley 500

Lakemore Village Council
Four elected
Laura Lewis Cochran* (D) 331
Richard Cole (D) 341

Tracy Douglas (D) 199
Josh Timko (D) 312
Tom Wolfe* (R) 301


Peninsula Village Council
Four elected
Carol Kramer 98
Michael Matusz 122
Pamela Schneider 87
Daniel Schneider* (write-in) 35


Richfield Village Council
Four elected
Andy Ellis* 367
James Kahoe 367
Michael Lyons 481
Roger Davis Swan 444


Bath Township trustee
Two elected
Becky Corbett* 1,271
Darrin Kert 732
Jim Nelson* 1,334

Boston Township trustee
Two elected
Amy Anderson* 220
Jerry Ritch* 243


Copley Township trustee
Two elected
Naureen Dar 880
Scott David Dressler* 1,646
Dale Panovich* 1,555

Coventry Township trustee
Two elected
Edward Diebold 942
Tom Seese*1,033

Rod Willis 633

Richfield Township trustee
Two elected
Laurie Peters Gilmore* 348
Robert Luther 352
H. Jeff Shupe 368


Springfield Township trustee
Two elected
Jess Danner Jr. 655
Deborah Davis* 1,029
Joe DiLauro 1,301


Akron Municipal Court judge
Term commencing Jan. 2, 2014
Julie Schafer 13,903
Gertrude Wilms 11,846

Akron Municipal Court judge
Term commencing Jan. 1, 2014
Katarina Cook* 13,692
Jon Oldham 13,708

Barberton Municipal Court judge
David Fish* 12,549
Jill Flagg 5,442

Barberton Municipal Court clerk
Unexpired term ending Dec. 31, 2015
Zack Milkovich 5,654
Diana Stevenson* 13,503

Stark County Educational Service Center Board
Three elected
Jim Holmes* 19,285
Jack Sickafoose* 20,428

Howard Wernow 10,370
Richard Wingerter* 19,658

Summit County Educational Service Center Board
Three elected
Alyce Simmons Altwies* 3,200
Ashley Carr 6,099
Timothy Gallagher 7,719

Susan Lobalzo* 4,681
Patricia Weber 6,241
Dow Wolfe III* 2,581

Akron Public Schools Board of Education
Four elected
Bruce Alexander* 10,189
Janice Davis 6,714
Dave Lombardi 7,543
Lisa Mansfield* 11,442
Veronica Sims* 8,673

Scott Stetson 4,921
Debbie Mairé Walsh 5,371

Copley-Fairlawn City Schools Board of Education
Three elected
Romi Brozeit 1,418
Sue Emich* 2,286
Richard Levin* 1,793
Jessica Vargo* 2,207


Coventry Local Schools Board of Education
Three elected
David Andrews* 1,020
Chris Davis 884

Raymond Rose Sr. 553
Tom Thompson* 829
Robert Wohlgamuth* 886
Charles Zittle 735

Green Local Schools Board of Education
Three elected
Bob Campbell* 1,948
Sally Fanelly 1,917

Steven Foster* 1,789
Rick Miller 1,729
Katie Stoynoff 1,918

Manchester Local Schools Board of Education
Three elected
Kelly Dolan* 1,212
Randy Hoppe 931

Paul Sharkey 910
Richard Sponseller* 1,651

Norton City Schools Board of Education
Three elected
Matt Collier 1,212
Floyd Easterling Jr. 1,290
Linda Kloetzer 1,426
Rob Knight 1,918
Jason Sams 1,804
Cindy Webel* 2,089


Springfield Local Schools Board of Education
Three elected
Cynthia Collins* 1,188
Mary Lou Dodson* 1,486
Glenn Carl Wieland 1,316


Woodridge Local Schools Board of Education
Three elected
Jan Flasco* 1,366
Tammy Heffernan* 1,294

Marlene Martin 938
Jeff McHugh* 1,083
Linda Ocepek 1,171
Dale Patterson 1,002
John Schneider 832
Patrick Shade 824

Issue No. 1: Summit County Alcohol, Drug Addiction and Mental Health Services Board levy renewal
For the levy 63,583
Against the levy 29,676

Issue No. 2: Metro Parks, Serving Summit County levy renewal
For the levy 67,685
Against the levy 22,395

Issue No. 3: Akron Zoo levy renewal
For the levy 67,934

Against the levy 25,607

Issue No. 4: Akron proposed charter amendment — donation of RES Plant
Yes 18,077

No 3,562

Issue No. 6: Akron 8-A proposed local option — Ken Steward’s Grille
Yes 196

No 41

Issue No. 7: Akron 8-A proposed local option — Ken Stewart’s Grille
Yes 192

No 44

Issue No. 9: Cuyahoga Falls A-F proposed local option — Portage Trail GetGo
Yes 108

No 68

Issue No. 10: Green proposed ordinance — abolishment of municipal utility districts
Yes 1,850
No 2,125

Issue No. 11: Green 4-D proposed local option — Dano’s Lakeside Pub
Yes 275

No 59

Issue No. 12: Green 4-D proposed local option — Nauti Vine Wine & Patio
Yes 279

No 56

Issue. No. 13: Green 4-D proposed local option — Sandbar & Patio
Yes 254

No 78

Issue No. 14: Green 4-D proposed local option — Turkey Foot Bowling Lanes
Yes 280

No 55

Issue No. 29: Peninsula Village proposed income tax
Yes 120

No 101

Issue No. 37: Boston Township proposed resolution and contract — Boston/Peninsula Joint Economic Development District
For the resolution and contract 143

Against the resolution and contract 33

Issue No. 40: Springfield road levy renewal
For the levy 1,424

Against the levy 620

Issue No. 41: Springfield H proposed local option — Wal-Mart
Yes 79
No 165

Issue No. 42: Norton City School District proposed bond issue
For the bond issue 2,835

Against the bond issue 1,768

Issue No. 45: Manchester Local School District levy
For the levy 1,302

Against the levy 1,301


MEDINA COUNTY

Granger Township trustee
Two elected
Teri Berry* 499
Richard Pace* 399

Granger Township fiscal officer
Unexpired term
Donald Baker* 421
Brooks Rorapaugh 181

Sharon Township trustee
Two elected
Raymond Lurtz* 364
Kim Bolas Miller* 391


Medina County Educational Service Center Board
Three elected
Amanda Armstrong* 4,840
Janice Good* 4,814
Daniel Shumaker* 4,948

Highland Local Schools Board of Education
Three elected
Robert Kelly* 1,432
Dan Petek* 1,197
Diane Thomas* 1,282
Christopher Wolny 1,281


Medina City Schools levy
For the levy 7,039
Against the levy 5,100

      permalink bookmark